Комп’ютерна томографія (КТ, МСКТ, КАТ) — це неінвазивний метод медичної візуалізації, який використовує спеціалізоване рентгенівське обладнання для отримання зображень поперечного перерізу тіла. Ці зображення поперечного перерізу використовуються для різноманітних діагностичних і терапевтичних цілей.
КТ можна виконувати для сканування будь-якої анатомічної ділянки з різною метою (наприклад, діагностика, планування лікування, хірургічного втручання або скринінг). Здебільшого обстеження виконується амбулаторно.
КТ-зображення внутрішніх органів, кісток, м’яких тканин і кровоносних судин забезпечують більшу чіткість і кращу деталізацію, ніж звичайні рентгенівські зображення при виконанні звичайної рентгенографії.
Для чого використовується комп’ютерна томографія?
Лікарі призначають комп’ютерну томографію з багатьох причин:
- КТ дозволяє виявити проблеми з кістками та суглобами, наприклад складні переломи кісток і пухлини.
- Якщо у вас діагностовані рак, хвороби серця, емфізема легенів або, наприклад, захворювання органів черевної порожнини чи малого тазу, комп’ютерна томографія може виявити будь-які зміни і ураження.
- Діагностування ушкоджень та кровотеч, наприклад ті, що спричинені автомобільною аварією, пораненням, вибуховою хвилею тощо.
- Пошук та оцінка пухлин, тромбів, наявності надлишку рідини або інфекційного ураження.
- Розроблення планів лікування та діагностичних маніпуляцій, таких як біопсія, хірургічне втручання та променева терапія.
- Динамічний КТ-моніторинг, щоб з’ясувати, чи ефективні певні методи лікування. Наприклад, сканування пухлини з часом може показати, чи реагує вона на хіміотерапію чи опромінення.
Що таке КТ з контрастом?
На КТ легко побачити щільні структури, такі як кістки. Але м’які тканини візуалізуються з достатньою чіткістю. Вони можуть виглядати тьмяними на зображенні. Щоб покращити якість результатів дослідження і точність томограм. застосовуються контрастні речовини. Вони блокують рентгенівське випромінювання та виглядають білими на скані, виділяючи кровоносні судини, органи чи інші структури.
Контрастні речовини зазвичай виготовляються з йоду або сульфату барію. Введення цих препаратів здійснюється одним або кількома з трьох способів:
- Внутрішньовенні ін’єкції: препарати вводять безпосередньо у вену. Це робиться для того, щоб ваші кровоносні судини, сечовивідні шляхи, печінка або жовчний міхур виділялися на зображенні.
- Перорально: вживання рідини з контрастною речовиною може покращити сканування вашого травного тракту, відслідкувати шлях їжі у вашому тілі.
- Клізма: якщо ваш кишечник сканується, контрастний матеріал можна ввести в пряму кишку.
Після комп’ютерної томографії вам потрібно буде пити багато рідини, щоб допомогти ниркам вивести контрастну речовину з організму.
Комп’ютерна томографія в МДЦ Експерт Житомир
В медичному діагностичному центрі Експерт м. Житомирі встановлено сучасний комп’ютерний томограф Aquilion ONE 640 зрізів, який дозволяє виконувати різні типи досліджень будь-яких рівнів складності, зокрема:
- КТ головного мозку, гіпофізу;
- КТ кісток та суглобів;
- КТ кісток черепа, основи черепа;
- КТ шийного, грудного, поперекового відділів хребта;
- КТ щелеп, скронево-щелепного суглоба;
- КТ шиї та гортані;
- КТ-ангіографія грудного відділу аорти;
- КТ-ангіографія аорти та ниркових артерій;
- КТ-ангіографія черевного відділу аорти;
- КТ-ангіографія судин головного мозку;
- КТ-ангіографія судин кінцівок;
- КТ-ангіографія судин шиї та гортані;
- КТ-урографія (КТ урологічної області);
- КТ органів черевної порожнини та заочеревинного простору;
- КТ органів малого тазу.
Дослідження проводяться з контрастуванням та без. Необхідність використання контрастної речовини визначає направляючий лікар. Окремі обстеження вимагають підготовки, про що вам буде повідомлено під час запису.