МРТ хребта

МДЦ Експерт Новини 0 Comments

Якщо вас турбують періодичні або систематичні болі в спині, це може значною мірою впливати на якість життя та ускладнювати виконання щоденних рутинних завдань. Звичайно, ви можете знайти тимчасовий шлях полегшення болю, наприклад, фізичні вправи або ж знеболювальні препарати, проте, подібні заходи втрачають свою ефективність у довгостроковій перспективі.

Саме тому важливо зрозуміти першопричину болю в спині, щоб разом із лікарем розробити план лікування, який забезпечить тривале полегшення симптомів. Спеціаліст може порекомендувати візуалізацію, зокрема МРТ, щоб визначити джерело вашого болю та поставити коректний діагноз.

МРТ — або магнітно-резонансна томографія — це передова технологія, яка використовує магнітне поле та радіохвилі замість рентгенівського випромінювання для отримання високоякісних зображень. МРТ-сканування для виявлення болю в спині фіксує зображення м’яких тканин, включаючи диски, які відокремлюють хребці, спинний мозок, м’язи та сполучну тканину навколо хребта, а також нерви, які проходять у хребті та від нього.
В МДЦ Експерт Житомир можна виконати МРТ хребта (будь-якого відділу) на високоточному томографі VANTAGE ELAN 1.5T, який забезпечує високу точність досліджень та допомагає лікарям отримати вичерпну інформацію стосовно типу, локалізації та ступеню уражень хребта.

Для чого призначають МРТ відділу хребта при болю у спині?

У більшості випадків пацієнти, у яких болить спина, пошкодили м’язи, зв’язки або сухожилля, які підтримують хребет. Якщо біль зосереджений в попереку, можливо, у вас проблеми з поперековим відділом хребта. Біль у верхній частині спини або шиї часто можна віднести до захворювання шийного відділу хребта. Травми спини, як правило, спричинені неправильною поставою, дегенеративними станами, фізично важкою професією, генетикою, історією хвороби, поганим фізичним здоров’ям, відсутністю фізичних вправ або деякою комбінацією цих факторів.

МРТ-сканування може виявити низку захворювань та станів хребта та спини, зокрема:

  • Дегенеративні захворювання: остеоартроз, дегенеративні ураження дисків, хронічні захворювання, включаючи розсіяний склероз, можна діагностувати за допомогою МРТ.
  • Грижа міжхребцевих дисків: оніміння, біль або дискомфорт під час руху можуть бути спричинені грижею або стисненням міжхребцевих дисків, що виникає, коли м’які диски, які амортизують хребці, слабшають і розриваються.
  • Зміщення хребта: коли м’язи, що підтримують хребет, слабшають, хребет може зрушитися з положення. Коли положення хребців зміщується, відбувається тиск на нерви та ослаблені структури хребта, що супроводжується болем.
  • Ішіас: біль, що пронизує нижню частину спини через сідницю, ногу та стопу, може бути спричинений тиском на сідничний нерв.
  • Переломи хребта: зазвичай діагностуються після травми чи нещасного випадку, можна класифікувати за типом ушкодження хребта: розпад хребців (стиснення), розділені хребці (випадково) або зігнуті хребці (ротація).
  • Стеноз хребта: коли хребетний канал звужений через стеноз хребта, симптоми включають біль, оніміння або слабкість в ураженій частині спини та відповідних кінцівках.
  • Пухлини або абсцеси: МРТ може показати ділянки хребта, які стиснуті, і може допомогти лікарям оцінити розмір і тяжкість пухлини та встановити характер утворення – злоякісний чи доброякісний.

При болях у спині або шиї МРТ є кращим діагностичним засобом для дослідження проблем опорно-рухового апарату з неврологічним дефіцитом або без нього, коли попереднє зображення або клінічна картина свідчать про патологію хребта. Однак наявність певних імплантатів або протезів може заважати процесу МРТ, створюючи ризик для здоров’я. Будьте уважні та завжди попереджайте лікаря про наявність імплантів, електроприладів, металевих осколків тощо у вашому тілі.

Показання до МРТ поперекового відділу хребта:

1. МРТ показано в екстрених випадках при синдромі кінського хвоста, тобто ураженні кишечника/сечового міхура тощо.
2. Системні симптоми, пов’язані з сильним болем у попереку, наприклад лихоманка, озноб, нездужання, втрата ваги та біль у спокої.
3. Ішіас, пов’язаний з прогресуючим неврологічним дефіцитом.
4. Важкий ішіас з іррадіацією болю нижче колін, що не реагує на постільний режим, НПЗЗ, анальгетики та фізіотерапію протягом шести тижнів.
5. Сильний ішіас, що викликає нестерпний біль у нижній кінцівці нижче коліна, що не
покращується після 5-7 днів постільного режиму.
6. Довгий анамнез болю в попереку, який не піддається тривалому консервативному лікуванню.
7. Інші симптоми у поперековому відділі хребта, які не піддаються консервативному лікуванню.

МРТ грудного відділу хребта корисна в таких випадках:

1. Інфекція та пухлина хребта: пацієнт із сильним локалізованим болем у грудній клітці по середній лінії, пов’язаним із лихоманкою, ознобои, нічною пітливістю, втратою ваги, болем, що посилюється вночі, і результатами медичного огляду, які показують локалізовану болючість. МРТ корисна для виключення вертебрального остеомієліту, епідурального абсцесу/ параспінального абсцесу або інфекції дискового простору. Вона показує зміни кісткового мозку в тілах хребців, а також руйнування кінцевих пластинок і впадання дискового простору в хребет, остеомієліт, а також зміни м’яких тканин і абсцеси.
2. Мієлопатія: пацієнт із мієлопатією нижніх кінцівок, з асоційованим болем у грудній клітці. МРТ допоможе виключити ураження хребта, можливий стеноз, грижу пульпозного ядра або пухлину (первинну або метастатичну).
3. Внутрішні аномалії спинного мозку.
За допомогою МРТ можна легко виявити сирингомієлію, мієломаляцію, а також пухлини спинного мозку.
Для виявлення патології в грудному відділі хребта МРТ використовується нечасто. МРТ може виявити аномалії у безсимптомних осіб. Недавнє дослідження показало, що аномалії можна побачити у безсимптомних осіб на торакальній МРТ більш ніж у 70% випадків.

МРТ шийного відділу хребта може допомогти у встановленні таких діагнозів:

1. Грижа пульпозного ядра.
2. Стеноз шийного відділу хребта з або без компресії спинного мозку.
3. Метастатичний і первинний рак.
4. Вертебральний остеомієліт з параспінальними та епідуральними абсцесами або без них.
5. Післяопераційні рубці зі стенозом.
6. Аномалії спинного мозку, такі як мієломаляція, забій спинного мозку, пухлини спинного мозку або сирингомієлія.

МРТ корисна при захворюваннях шийного відділу хребта, коли пацієнт скаржиться на дискомфорт, біль, порушення функцій верхніх кінцівок.
Показаннями також є корінцеві симптоми зі слабкістю, корінцевий біль від компресії нервових корінців, мілеопатія, що вражає верхні і нижні кінцівки з порушеннями ходи і проблемами рівноваги внаслідок компресії спинного мозку.

МРТ шийного відділу хребта рекомендовано, якщо присутні скарги на сильний біль у шиї, пов’язаний з неврологічним дефіцитом. Крім того, можуть бути й інші показання, встановлені при виконанні первинної рентгенографії, яка зазвичай передує МРТ.

МРТ є найкращим тестом для виявлення утворень м’яких тканин, пов’язаних із метастатичним раком, а також кісткового мозку, демонструє зміни при раку або інфекції.

МРТ є найкращим методом діагностики вертебрального остеомієліту.

Відносним показанням до МРТ є невпинний біль у шиї без неврологічного дефіциту з дегенеративними змінами, помітними на рентгенівському знімку, і симптомами протягом шести місяців, що не супроводжуються лихоманкою чи ознобом або іншими системними симптомами.
Певні типи головного болю можуть бути спричинені захворюванням диска верхнього шийного відділу, що також можна побачити на МРТ.

Магнітно-резонансна томографія хребта є надзвичайно важливим методом візуалізації та застосовується як для первинної діагностики станів, так і для динамічного контролю результатів лікування, в реабілітаційному періоді та ремісії.